Przytulanie

Dlaczego warto przytulać?


Lubisz się przytulać? Jeszcze kilka lat temu sama nie lubiłam przytulania. Nie byłam do tego przyzwyczajona. Nie znałam też dobrze swoich potrzeb – nie potrafiłam ich rozpoznawać, ani nazwać, a mimo to, wieczorem zasypiałam wtulona w poduszkę, a głaskanie kota leżącego na moich kolanach było bardzo miłą czynnością. Wtedy nie wiedziałam, że to też przytulanie. Praktykuję to do dziś. I może dalej nie przypisywałabym tym drobnostkom żadnych specjalnych właściwości, gdyby nie to, że spotkałam na swojej drodze wspaniałego człowieka, któremu zawdzięczam otwarcie przede mną drzwi do zupełnie nowego, bogatego w pozytywne uczucia świata. Nauczył mnie jak wiele radości daje tak prosty gest – po prostu bliskość ukochanej osoby. Dzięki niemu zmieniło się moje podejście do przytulania. Jestem teraz świadoma dobroczynnego wpływu przytulania na zdrowie i samopoczucie.

Zaczęło się od pierwszego przytulenia na pożegnanie. (Pamiętam jakby to było wczoraj, a minęło już kilka dobrych lat… Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że przytulanie ludzi może być fajne.) Czułam się trochę niezręcznie, bo to było wyjątkowe, długie przytulenie. Z czasem jak znajomość się rozwijała, a ja oswajałam się z fizycznym kontaktem, bardzo to polubiłam. Teraz wręcz uwielbiam (ale nie z każdym[!]). Pewnego razu po wspólnym przytulaniu, pełna nowej energii do życia, zaczęłam się zastanawiać jak to właściwie działa, że zwykłe objęcie przez bliską osobę daje tyle radości? Też chcesz wiedzieć?

Przytulanie to czynność, która wynika z naturalnych potrzeb każdego człowieka. Potrzeby miłości, czułości, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Może to nie byłoby takie uzależniające, gdyby nie fakt, że swój udział w przytulaniu mają hormony. Podczas przytulania wytwarza się oksytocyna – tzw. hormon miłości i przywiązania. Możliwe jest także wydzielanie endorfin oraz serotoniny – hormonów szczęścia. Te wszystkie substancje chemiczne pozytywnie oddziałują na organizm człowieka. Nie tylko wprawiają w dobry nastrój, ale również wpływają korzystnie na zdrowie.

Jakie są pozytywne skutki przytulania?

1. Przytulanie poprawia samopoczucie, dzieje się to za sprawą wytwarzania hormonów szczęścia. Łagodzi również uczucie samotności, a nawet hamuje złość.

2. Przytulanie z bliską osobą redukuje stres. Pozytywny kontakt fizyczny zmniejsza poziom kortyzolu, obniża ciśnienie krwi, rozluźnia mięśnie, może nawet łagodzić ból. Dzięki dotykowi ustępuje napięcie w ciele.

3. Przytulanie sprawia, że czujemy się bezpiecznie, głównie dzięki więzi jaka wytwarza się między ludźmi podczas przytulania. Daje też poczucie, że ktoś się nami opiekuje. Nieseksualny, ale czuły dotyk może przypominać nam rodzicielską troskę.

4. Przytulanie pomaga w walce z depresją i stanami lękowymi.  To znów zasługa hormonów. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że oksytocyna zmniejsza lęki, jednocześnie zwiększając zaufanie do ludzi.

5. Przytulanie podnosi poczucie własnej wartości. Czujemy się akceptowani, kochani i doceniani. Przytulanie ma bardzo duży wpływ przede wszystkim na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci, pomaga wzmacniać ich pewność siebie i układ odpornościowy, a także sprawia, że lepiej i szybciej się rozwijają, a w przyszłości będą nawiązywać lepsze relacje z ludźmi.

Jak się przytulać?

Dobrze, wiadomo już, że przytulanie nie tylko jest przyjemne, ale i zdrowe.  Przytulajmy się więc dużo, zwłaszcza zimą, kiedy wszechogarniająca szarość za oknem sprzyja stanom depresyjnym i przeziębieniom. Najlepiej przytulać się z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi. Warto pamiętać o tym, że przytulanie daje takie korzyści tylko wtedy, jeśli obydwie osoby czują się ze sobą komfortowo i wzajemnie sobie ufają. Niektóre osoby nie lubią się przytulać i wtedy ta czynność może powodować u nich stres. Na szczęście pozytywny wpływ ma nie tylko przytulanie innych ludzi, ale również przytulanie i głaskanie zwierząt. Więc jeśli nie mamy do kogo się przytulać, to warto rozważyć zaopiekowanie się futrzastym przyjacielem. Badania dowodzą, że przytulanie poduszki lub pluszowego misia także wpływa korzystnie na organizm. Dlatego pluszaki są popularne, niezmiennie od wielu, wielu lat – w trudnych chwilach można się do nich przytulić i poczuć bezpiecznie. I pamiętajmy, że nie tylko dzieci potrzebują przytulania. Nie ma w tym nic wstydliwego. To przecież naturalna potrzeba każdego człowieka, tylko każdy musi odkryć rodzaj przytulania, który jest dla niego najlepszy.

Specjalnie dla tych, którzy są świadomi korzyści płynących z przytulania, a nie chcą lub nie mogą robić tego ani z innymi ludźmi, ani ze zwierzętami, tworzę duże, podłużne poduszki, które dzięki swoim rozmiarom dają lepsze poczucie bezpieczeństwa, można poczuć się prawie jakby przytulało się do swojego partnera (chociaż jest to nawet wygodniejsze, bo poduszkę można dowolnie ułożyć). Jednocześnie ich wygląd jest bardzo dyskretny – gdy nie są potrzebne mogą służyć jako poduszka dekoracyjna, albo ładny podgłówek. Jest to świetna opcja dla introwertyków. Sama korzystam czasem przed snem z takiej poduszki i czuję się dzięki niej bardziej zrelaksowana, poprawiła się też jakość mojego snu. (Jeśli jesteś zainteresowana/y dużymi poduszkami do przytulania, skontaktuj się ze mną np. za pomocą formularza, a przygotuję dla Ciebie indywidualną ofertę i zdradzę więcej szczegółów.) Niebawem napiszę o tych poduszkach osobny artykuł.

Po tym, jak dowiedziałam się o dobroczynnym wpływie przytulania stwierdziłam, że warto promować ten prosty, a tak wartościowy gest. Stąd właśnie nazwa i misja marki przytulamy.pl. Chciałabym, żeby na świecie było więcej miłości. Żeby wszystkie dzieci czuły się kochane, a dorośli nie wstydzili się uczuć i uczyli dzieci miłości i szacunku do drugiego człowieka, do świata i do siebie samego. Nie wiem, czy jest to możliwe, ale warto spróbować coś z tym zrobić. Może nie zmienię całego świata, ale małym sukcesem będzie już to, jeśli Ty zaczniesz świadomie czerpać radość z przytulania, albo obdarujesz tą radością bliskie Ci osoby.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *